Деякі питання по догляду за ківі, які виникли під час осінньої ярмарки 2017 року

Деякі питання по догляду за ківі, 

які виникли під час осінньої ярмарки 2017 року

13-15 жовтня в Ужгороді відбулася традиційна осіння сільськогосподарська ярмарка. ТОВ «Ківі Карпат Стратона» також прийняло в ній участь. Торгівля саджанцями проходила доволі жваво, але ще більше відбувалося розмов, консультацій. Виявилося, що у значної кількості ужгородців та жителів сусідніх районів вже кілька років ківі росте на присадибних ділянках. У зв’язку з цим виникло багато питань по догляду за культурою, обрізкою, збором плодів і таке інше. Узагальненими відповідями на подібні питання ми і хочемо поділитися.

1) Чи потрібно купувати жіночі та чоловічі рослини, укривати їх на зиму і які морози витримує ківі?

Наголошуємо, що сорт «Карпат Стратона Валентайн» є однодомним, тобто достатньо однієї рослини та витримав усі морози за останні 25 років без жодних спеціальних заходів на зимовий період. Найбільший ризик становлять поворотні весінні морози, але це стосується усіх без винятку плодових дерев та кущів. Про інші сорти та тим паче сіянці ми говорити не можемо.

2) Чому кущ ківі, якому 4-5 років жодного разу не цвів, а бувають випадки, коли після цвітіння квітки опадають не зав’язуючись у плоди? 

Ми наголошуємо, що плодоношення може наступити на 3-4 рік при всіх сприятливих умовах. Найбільш типові причини затримки є: а) недостатній полив. Вологолюбиве ківі погано переносить пересихання, а доросла рослина, якщо не гине то принаймні не розвивається. А поки рослина не набере потрібного їй розміру вона не зацвіте. Водночас болото навколо кореневої системи також шкодить рослині; б) грунт в якому росте ківі має бути підкислений, але в жодному разі не лужний. Попіл, вапно, будівельні відходи пов’язані з лужною реакцією надзвичайно негативно впливають на розвиток культури. Це ж стосується і деяких отрутохімікатів, добрив, які застосовуються для обробки винограду; в) механічні пошкодження пов’язані з тваринами, необережним поводженням, поворотними морозами також часто гальмують розвиток рослини; г) відсутність під час цвітіння комах- запилювачів (бджіл, джмелів) негативно впливають на отримання врожаю; д) категорично не рекомендується в радіусі 1,5 – 2м від рослини проводити обкопування у зв’язку з поверхневою системою ківі; е) опора на якій розвивається молодий саджанець ківі повинна бути жорстко закріплена, щоб уникнути розгойдування вітром взимку, оскільки заморожений зимою пагін внаслідок розхитування може дати тріщину в своїй основі. В якості опори слід використовувати дерев’яну тичку (як для вирощування квасолі).

3) Коли потрібно збирати плоди ківі?

Як правило ківі можуть дозрівати до перших заморозків, набираючи більшого вмісту цукру (стають солодші). Після цього їх слід зібрати та зберігати в прохолодному місці. Можна до весни. Перед вживанням рекомендується на кілька днів поставити на дозарювання подібно до зимніх груш.

4) Як робити обрізку кущів ківі? До першого цвітіння не рекомендується активно втручатися у формування рослини. Після цвітіння наочно стане зрозуміло, якого типу пагони ківі дають плодоношення і можна буде приступити до формування куща.Докладні рекомендації по обрізці будуть опубліковані на сайтах та роликах в YouTube.

+